Nicholas David Ionel s-a calificat în optimile turneului de la Saint-Tropez (challenger)

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 13-10-2022 10:54

Tânărul tenisman român Nicholas David Ionel s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Saint-Tropez (Franţa), dotat cu premii totale de 90.280 de euro, după ce valorosul jucător american Jack Sock a abandonat, miercuri, la scorul de 6-4, 5-4 pentru român, în prim rundă, potrivit Agerpres.

Ionel (19 ani, 263 ATP), venit din calificări, a făcut diferenţa în primul set cu un break reuşit la scorul de 3-3, iar în actul secund a făcut break şi urma să servească pentru meci la 5-4, când Sock (30 ani, 124 ATP), al şaselea favorit, a renunţat la luptă, după o oră şi 27 de minute.

Nicholas David Ionel, care a salvat singura minge de break creată de Sock, şi-a asigurat un cec de 1.460 de euro şi 14 puncte ATP.

Următorul său adversar va fi italianul Salvatore Caruso (29 ani, 271 ATP), pe care Ionel îl întâlneşte în premieră.