Alex Creţ şi Asley Gonzalez au pierdut în optimi la turneul Masters de la Ierusalim

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 22-12-2022 22:04

La cat. 90 kg, Creţ a trecut în primul tur de suedezul Marcus Nyman, dar a cedat în optimi în faţa francezului Alexis Mathieu, care a obţinut ulterior argintul.

Sportivul de origine cubaneză Asley Gonzalez a câştigat în primul tur la cat. 100 kg în faţa japonezului Aaron Wolf, dar a pierdut apoi în optimi în faţa belgianului Toma Nikoforov.

La cat. +100 kg, Vlăduţ Simionescu a fost învins în primul tur de japonezul Tatsuru Saito, care apoi a câştigat concursul.

Japonia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 2 de argint şi 4 de bronz, urmată de Franţa (2-6-2) şi Georgia (2-0-1) etc.

România a participat la competiţie cu şase judoka, cinci la masculin şi unul la feminin.

La concurs s-au aliniat 367 de sportivi din 58 de ţări, 194 la masculin şi 173 la feminin.