AS Roma şi Fiorentina, calificate în sferturile de finală ale Cupei Italiei

Autor: George Traicu
Publicat: 13-01-2023 08:53

Echipele AS Roma şi Fiorentina s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, în urma meciurilor disputate joi seară.

AS Roma, ocupanta locului al şaptelea în Serie A, s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Genoa, aflată în prezent în liga secundă italiană.

Internaţionalul argentinian Paulo Dybala, introdus în joc imediat după pauză, a marcat golul victoriei în minutul 64.

Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa în partida de pe Stadio Olimpico, în timp ce atacantul George Puşcaş a jucat pentru oaspeţi din minutul 75.

Fiorentina a învins la rândul ei în faţa propriilor suporteri, cu acelaşi scor, cealaltă formaţie genoveză, Sampdoria, ocupanta penultimului loc în Serie A, graţie reuşitei din prima repriză a mijlocaşului ceh Antonin Barak (25).

Sampdoria a încheiat jocul în zece jucători, după ce fundaşul columbian Jeison Murillo a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+3.

(+) AS Roma - Genoa 1-0

Celelalte meciuri din optimile competiţiei se vor disputa săptămâna viitoare, după următorul program: