Campionatul Mondial de handbal masculin: Norvegia şi Danemarca au încheiat neînvinse grupele principale

Autor: Daniel Mihai Dragomir
Publicat: 24-01-2023 04:22

Selecţionatele Norvegiei şi Danemarcei au încheiat neînvinse grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după victoriile obţinute luni, în ultimele partide, anunță Agerpres.

Norvegia a învins Germania cu 28-26 şi a câştigat grupa a treia, având victorii pe linie la acest turneu final.

Câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, a învins Egiptul cu 30-25, condusă de Mathias Gidsel (8 goluri), Simon Bogetoft Pytlick (8) şi Mikkel Hansen (6). De la africani, pivotul Mohamed Shebib (CS Dinamo Bucureşti) nu a marcat, dar interul Ali Zein (CS Dinamo) a reuşit 3 goluri.

Danezii au făcut, totuşi, un pas greşit, remiza de joi cu Croaţia (32-32).

Centrul Lazar Kukic (CS Dinamo) a reuşit un gol pentru Serbia, care a obţinut o victorie de palmares, 32-30 cu Olanda.

În sferturi (25 ianuarie) vor avea loc duelurile Franţa - Germania, Suedia - Egipt, Norvegia - Spania şi Danemarca - Ungaria.

• 6. Belgia 0

Primele două clasate din grupele principale s-au calificat în sferturile de finală.