Kenyanca Beatrice Chebet şi ugandezul Jacob Kiplimo, medaliaţi cu aur la Campionatele Mondiale de cros

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 18-02-2023 17:46

Kenyanca Beatrice Chebet şi ugandezul Jacob Kiplimo au obţinut medaliile de aur sâmbătă la Campionatele Mondiale de cros de la Bathurst (Australia), informează AFP.

Favorita probei feminine, etiopianca Letesenbet Gidey, a fost pe punctul să câştige, dar s-a prăbuşit în apropierea liniei de sosire, permiţându-i lui Beatrice Chebet să devină campioană mondială.

Chebet, în vârstă de 22 de ani, a triumfat în faţa etiopiencei Tsigie Gebreselama şi a altei atlete din Kenya, Agnes Jebet Ngetich.

Gidey (24 de ani), deţinătoarea recordurilor mondiale la 5.000 m, 10.000 m şi semimaraton, avea cursa în mână înainte de a se prăbuşi cu câteva zeci de metri înainte de sosire. Ridicată de membri ai echipei sale, ea a trecut linia pe poziţia a patra, înainte de a fi descalificată.

La masculin, ugandezul Jacob Kiplimo (22 de ani), medaliat olimpic cu bronz la proba de 10.000 m, s-a impus în faţa etiopianului Berihu Aregawi şi a altui ugandez, campion olimpic la 5.000 m Joshua Cheptegei.

Tot sâmbătă, Kenya a dominat ştafeta pe echipe mixte, fiind urmată pe podium de Etiopia şi Australia.