Atletico Madrid, victorie chinuită cu Girona: Morata a marcat în ultimul minut

Autor: Stefan Andrei
Publicat: 14-03-2023 08:06

Echipa Atletico Madrid a învins la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Girona, luni seară, în ultimul meci al etapei a 25-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Madrilenii au înscris unicul gol al întâlnirii în prelungirile reprizei secunde, prin atacantul Alvaro Morata (90-1), în urma unui corner.

Atletico a obţinut cu această ocazie a şasea victorie în ultimele sale opt partide din Primera Division, graţie căreia şi-a consolidat poziţia a treia în clasament, revenind la opt lungimi de rivala Real Madrid, ocupanta locului secund, notează Agerpres.

Girona ocupă poziţia a 12-a, la patru puncte distanţă de zona retrogradării.

Rezultate:
Vineri
Cadiz - Getafe 2-2
Au marcat: Sobrino (39), Alcaraz (82 - penalty), respectiv Enes Unal (61 - penalty, 90+16 - penalty).

Sâmbătă
Real Madrid - Espanyol Barcelona 3-1
Au marcat: Vinicius Junior (22), Militao (39), Marco Asensio (90+3), respectiv Joselu (8).

Elche - Valladolid 1-1
Au marcat: Morente (90+6), respectiv Larin (4).

Celta Vigo - Rayo Vallecano 3-0
Au marcat: Aspas (51, 85), Pathe Ciss (53 - autogol).

Valencia CF - Osasuna Pamplona 1-0
A marcat: Justin Kluivert (74).