Sergio Perez a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului

Autor: Cimpean Ana-Maria
Publicat: 30-04-2023 16:14

Pilotul mexican Sergio Perez a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, desfăşurat duminică pe circuitul stradal de la Baku, reuşind să-l devanseze pe coechipierul său de la Red Bull, olandezul Max Verstappen, campionul mondial en titre, care a ocupat locul secund.

Monegascul Charles Leclerc, plecat din pole position pentru al treilea an consecutiv în cursa de la Baku, s-a clasat în final pe locul al treilea, oferind scuderiei Ferrari primul podium de la debutul acestui sezon, conform Agerpres.

În vârstă de 33 de ani, Sergio Perez a obţinut cu această ocazie al doilea său succes în Azerbaidjan, după cel înregistrat în 2021, şi al şaselea din cariera sa în Campionatul Mondial de Formula 1.