Succes remarcabil pentru România la atletism: șase medalii câștigate în prima zi a Campionatelor Balcanice din Serbia

Autor: Daniel Mihai Dragomir
Publicat: 23-07-2023 04:50
Actualizat: 23-07-2023 05:00

Sportivii români au cucerit şase medalii, una de aur, două de argint şi trei de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori de la Kraljevo (Serbia), anunță Agerpres.

Turcia conduce în clasament, cu 4-4-4, urmată de Serbia, 4-4-2, Grecia, 3-2-2, etc. România se află pe locul al şaptelea.

Medalia de aur a fost obţinută de Andrea Miklos la 400 m feminin, cu timpul de 51 sec 75/100. Miklos (CSM Bucureşti) este calificată la Jocurile Olimpice de la Paris în această probă.

În proba feminină de triplusalt, Elena Andreea Taloş a câştigat argintul, cu 13,75 metri, iar Diana Ana Maria Ion a luat bronzul, cu 13,61 metri.

O altă medalie de argint a fost cucerită în proba feminină de ştafetă 4x100 m de Emma Maria Adnana Matyus, Maria Valeria Bisericescu, Anamaria Nesteriuc şi Marina Andreea Baboi (45 sec 97/100).

În proba similară masculină, România (Petre Nicolae Rezmiveş, Marian Valentin Tănase, Alin Ionuţ Anton, Cristian Nicuşor Roiban) a obţinut bronzul, în 39 sec 65/100.

O medalie de bronz a câştigat şi Marian Coman, la 1.500 m, cu timpul de 3 min 45 sec 64/100.

Valentin-Alexandru Androne a fost al patrulea la săritura în înălţime, cu 2,14 metri.

La patrulea a fost şi Mihai Sorin Dringo la 400 m, cu timpul de 46 sec 11/100. Robert Parge a încheiat cu al 11-lea timp, cu 47 sec 43/100.

Pe locul 6 s-au clasat Mihaela Maria Blaga la 3.000 m obstacole (10 min 15 sec 97/100), Gabriel Bitan la săritura în lungime (7,48 m) şi Cristina Daniela Bălan la 800 m (2 min 04 sec 42/100).

Daroa Maria Chiţu a fost a opta a aruncarea discului, cu 40,72 m.

La 100 m, niciun român nu a reuşit calificarea în finală. La masculin, Marian Valentin Tănase a avut la nouălea timp (10 sec 68/100), iar Cristian Nicuşor Roiban, al zecelea (10 sec 69/100), iar Maria Valeria Bisericescu a fost a 12-a (12 sec 01/100).

La heptatlon, după patru probe, Emma Maria Adnana Matyus ocupă locul al treilea.

România participă cu un lot de 23 de atleţi la Campionatele Balcanice din Serbia.