AS Roma, la a doua victorie din acest sezon în Serie A

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 02-10-2023 11:58

Echipa AS Roma a obţinut a doua sa victorie de la debutul actualei ediţii a campionatului de fotbal al Italiei, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Frosinone, într-un meci contând pentru etapa a 7-a din Serie A, potrivit Agerpres.

Atacantul belgian Romelu Lukaku a deschis scorul pe Stadio Olimpico în minutul 21, marcând al treilea său gol în tricoul "giallorosso" după împrumutul de la Chelsea.

Gazdele şi-au majorat avantajul în finalul meciului (83), prin Lorenzo Pellegrini, în urma unui assist al al argentinianului Paulo Dybala, care a pasat decisiv şi la golul lui Lukaku.

Această victorie reprezintă o gură de oxigen pentru grupa antrenată de portughezul Jose Mourinho, care venea după o remiză în deplasare cu Torino FC (1-1) şi un eşec categoric pe terenul formaţiei Genoa (1-4).

AS Roma, aflată pe locul 12, îşi poate continua urcuşul în clasament la sfârşitul acestei săptămâni, care va juca în deplasare cu "laterna roşie" Cagliari.

Într-o altă partidă disputată duminică, Juventus Torino a remizat în delasare cu Atalanta Bergamo (0-0), însă gazdele au trecut pe lângă victorie în minutul 74, când Luis Muriel a executat o lovitură liberă, iar mingea a fost respinsă în bara transversală de portarul polonez Wojciech Szczesny.

Rezultate:

Sâmbătă

Lecce - SSC Napoli 0-4

Au marcat: O˜stigard (16), Osimhen (51), Gaetano (88), Politano (90+4 - penalty).

Rareş Burnete a fost rezervă la Lecce.

AC Milan - Lazio Roma 2-0

Au marcat: Pulisic (60), Okafor (88).

Salernitana - Inter Milano 0-4

A marcat: Lautaro Martinez (62, 77, 85 - penalty, 89).

Andres Sfaiţ a fost rezervă la Salernitana.

Duminică

Bologna - Empoli 3-0

A marcat: Orsolini (21, 66, 90+2).

Răzvan Marin a fost integralist la Empoli.

Udinese - Genoa 2-2

Au marcat: Lucca (23), Matturro (90+1 - autogol), respectiv Gudmundsson (14, 41).

Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa, iar George Puşcaş a intrat în min. 78.

Atalanta Bergamo - Juventus Torino 0-0

AS Roma - Frosinone 2-0

Au marcat: Romeo Lukaku (21), Lorenzo Pellegrini (83).

Luni se dispută partidele Torino FC - Hellas Verona, Sassuolo - Monza şi Fiorentina - Cagliari.

Clasament: 1. Inter Milano 18 puncte, 2. AC Milan 18 puncte, 3. SSC Napoli 14 puncte, 4. Juventus Torino 14 puncte, 5. Atalanta Bergamo 13 puncte etc.