Lewandowski (FC Barcelona), cu entorsă la glezna stângă, ratează meciul cu Granada

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 05-10-2023 15:56

Atacantul Robert Lewandowski, care a suferit miercuri o entorsă la glezna stângă în meciul câştigat de FC Barcelona în deplasare cu FC Porto (1-0), în Liga Campionilor la fotbal, nu va putea juca duminică pentru catalani contra formaţiei Granada, în La Liga, transmite EFE., potrivit Agerpres.

Anunţul a fost făcut de clubul catalan, după examenele medicale la care a fost supus jucătorul polonez, joi, la baza sportivă Joan Gamper.

După o intrare dură a lui David Carmo, Lewandowski a şchiopătat câteva minute, fiind înlocuit în minutul 34 de Ferran Torres, autorul unicului gol al partidei.

Atacantul polonez a devenit incert pentru meciurile naţionalei sale prevăzute în preliminariile EURO 2024, contra Insulelor Feroe (12 octombrie) şi a Republicii Moldova (15 octombrie).