Victorii pentru Liverpool şi Chelsea în campionatul Angliei

Autor: Alecsandru Ionescu
Publicat: 03-12-2023 18:39

Echipa FC Liverpool a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 4-3, formaţia Fulham, duminică, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Fulham a condus cu 3-2 până în minutul 87 al jocului de pe stadionul Anfield, însă "cormoranii" au reuşit să întoarcă rezultatul în finalul meciului, graţie golurilor marcate de Wataru Endo şi Trent Alexander-Arnold, într-un interval de doar două minute, potrivit Agerpres.

În urma acestui succes, Liverpool a urcat provizoriu pe locul secund al clasamentului, depăşind-o cu două puncte pe Manchester City, care va primi duminică seara vizita formaţiei Tottenham Hotspur.

Într-un alt meci, Chelsea a reuşit să învingă formaţia Brighton (scor 3-2) pe Stamford Bridge, în condiţiile în care londonezii au evoluat o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Conor Gallagher (45).

Rezultate:
Sâmbătă
Brentford - Luton Town 3-1
Au marcat: Maupay (49), Mee (56), Baptiste (81), respectiv Brown (76).

Burnley - Sheffield United 5-0
Au marcat: Rodriguez (1), Bruun Larsen (29), Amdouni (73), Koleosho (75), Brownhill (80).

Arsenal Londra - Wolverhampton 2-1
Au marcat: Saka (6), ŕ˜degaard (13), respectiv Cunha (86).

Nottingham Forest - Everton 0-1
A marcat: McNeil (67).

Newcastle - Manchester United 1-0
A marcat: Gordon (55).

Duminică
West Ham United - Crystal Palace 1-1
Au marcat: Kudus (13), respectiv Edouard (53).

Chelsea Londra - Brighton 3-2
Au marcat: Fernandez (17, 65 - penalty), Colwill (21), respectiv Buonanotte (43), Pedro (90+2).

Bournemouth - Aston Villa 2-2
Au marcat: Semenyo (10), Solanke (52), respectiv Bailey (20), Watkins (90).

FC Liverpool - Fulham 4-3
Au marcat: Leno (20 - autogol), Mac Allister (38), Endo (87), Alexander-Arnold (88), respectiv Wilson (24), Tete (45+3), Reid (80).