Norvegia este prima finalistă de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Autor: Alecsandru Ionescu
Publicat: 15-12-2023 20:57

Norvegia este prima finalistă de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Vineri, în semifinale, norvegiencele au învins Danemarca la capătul unui meci dramatic.

Partida Norvegia-Danemarca a fost decisă după prelungiri. La finalul celor 60 de minute scorul a fost egal, 23-23. Danezele au condus la pauză cu 14-9, dar norvegiencele au revenit în partea a doua și au egalat, potrivit mediafax.

În prelungiri, a fost în continuare echilibru. Norvegia-Danemarca s-a încheiat cu scorul 29-28, golul victoriei fiind marcat în ultima secundă. Arbitrii au analizat faza cu ajutorul sistemului video și au decis că golul este valabil.

Cea de a doua finalistă a Campionatului Mondial de handbal va fi decisă în partida Franța-Suedia. Aceasta va avea loc vineri seara, de la ora 22.00.