Manchester City s-a impus în faţa formaţiei Newcastle United, la capătul unui meci spectaculos disputat în cadrul etapei a 21-a din Premier League

Autor: Bogdan Antonescu
Publicat: 14-01-2024 08:44

Campioana Manchester City s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Newcastle United, la capătul unui meci spectaculos disputat sâmbătă seara pe stadionul St James' Park, în cadrul etapei a 21-a din Premier League.

"Cetăţenii" au deschis scorul prin Bernardo Silva, care a trimis balonul în plasă cu călcâiul, din interiorul careului (26), însă Newcastle a întors rezultatul într-un interval de doar două minute, graţie reuşitelor lui Alexander Isak (35) şi Anthony Gordon (37).

În repriza secundă, antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, l-a introdus în teren pe experimentatul mijlocaş belgian Kevin De Bruyne, revenit după o accidentare de lungă durată. Acesta a restabilit egalitatea în minutul 74, iar apoi a pasat decisiv la golul victoriei înscris de tânărul internaţional norvegian Oscar Bobb (20 ani), în minutele adiţionale (90+1).

În urma acestui succes, Manchester City a urcat pe locul secund în clasament, apropiindu-se la două puncte de liderul FC Liverpool, care urmează să joace pe 21 ianuarie cu Bournemouth, în deplasare.

Rezultate:
Vineri
Burnley - Luton Town 1-1
Au marcat: Amdouni (36), respectiv Morris (90+2).

Sâmbătă
Chelsea - Fulham 1-0
A marcat: Palmer (45+4 - penalty).

Newcastle - Manchester City 2-3
Au marcat: Isak (35), Gordon (37), respectiv B. Silva (26), De Bruyne (74), Bobb (90+1).

Duminică sunt programate meciurile Everton - Aston Villa şi Manchester United - Tottenham Hotspur.