Campionul mondial Nohan Lyles, învingător în reuniunea de la Boston

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 05-02-2024 13:29

Sprinterul american Noah Lyles, triplu medaliat cu aur la Campionatele Mondiale de anul trecut, a câştigat cursa de 60 de m din cadrul Grand Prix-ului de la Boston (SUA), desfăşurat duminică în sală, informează AFP, potrivit Agerpres.

Lyles a fost cronometrat în 6 sec 44/100, s-a impus la limită în faţa jamaicanului Ackeem Blacke, ocupantul locului secund, în 6 sec 45/100.

Starul american al atletismului i-a devansat însă clar pe compatrioţii săi Ronnie Baker (6 sec.54/100) şi Fred Kerley (6 sec 55/100), ultimul fiind campionul mondial din 2022 la 100 m.

În vârstă de 26 de ani, Noah Lyles a stabilit cu această ocazie cea mai bun performanţă mondială a sezonului, care îl plasează pe locul al 10-lea în ierarhia celor mai buni sprinteri din toate timpurile la 60 m.

Specialist la 200 m, Noah Lyles a reuşit în august 2023 o triplă uluitoare, la 100 m, 200 m şi 4x100 m, cu ocazia Campionatelor Mondiale de la Budapesta.

Tot în cadrul reuniunii de la Boston, campionul mondial la 800 m, canadianul Marco Arop, a câştigat proba de 1.000 m în 2 min 14 sec 74/100, al doilea timp din istorie în sală, după recordul mondial al lui Ayanleh Souleiman din Djibouti (2:14.20, în 2016).

La 60 m garduri feminin, americanca Tia Jones a stabilit cea mai bună performanţă mondială a sezonului, în 7 sec 72/100, devenind totodată a cincea cea mai rapidă atletă din toate timpurile în această probă.

În cursa similară masculină, compatriotul său Grant Holloway, deţinătorul recordului mondial, s-a impus în 7 sec 35/100, al optulea timp din istorie şi cel mai bun din acest an.

Holloway, vicecampion olimpic şi triplu campion mondial la 110 m garduri, cu un start excepţional, este neînvins în 57 de curse la 60 m garduri de la debutul său ca atlet profesionist, în urmă cu şapte ani.

La 1.500 m masculin, americanul Hobbs Kessler a trecut primul linia de sosire, în 3 min 33 sec 66/100 (cea mai buna performanţă mondială a sezonului), în faţa campionului mondial din 2022 (în aer liber), britanicul Jake Wightman (3:34.06). Etiopiana Gudaf Tsegay a câştigat cursa similară feminină, în 3 min 58 sec 11/100, cel mai bun timp al sezonului.