U Cluj - Universitatea Craiova: ardelenii au reușit să scoată o remiză, după ce la pauză erau conduși cu 2-0

Autor: Daniel Mihai Dragomir
Publicat: 10-02-2024 06:09

U Cluj a remizat în deplasare, vineri, cu Universitatea Craiova, 2-2, în a doua partidă din etapa a 25-a din Superligă. Clujenii au fost conduși cu 2-0 la pauză, însă în a doua repriză au revenit în meci și au scos un punct, informează Mediafax.

Craiova a marcat golurile în prima repriză din două penalty-uri, unul în minutul 9, prin Houri, iar al doilea în minutul 45, prin Căpățână.

În partea a doua a meciului U Cluj a părut mai bine așezată în teren, iar roadele s-au văzut, reușind să egaleze.

Pentru clujeni au înscris Gheorghe, în minutul 46, și Nistor, din penalty, în minutul 64.

În urma acestui rezultat CS Universitatea Craiova e pe locul 4 în clasamentul Superligii, cu 38 de puncte, însă poate fi depășită de Farul Constanța, care are 37 de puncte și o va întâlni în această etapă, luni, acasă, pe Dinamo.

U Cluj e pe poziția a opta, cu 33 de puncte, și ar putea fi depășită în clasament de Petrolul, dacă gruparea ploieșteană va învinge, duminică, în deplasarea de la Hermannstadt.