Autor: Daniel Mihai Dragomir
Publicat: 11-03-2024 02:19

Sportivul român Eduard Şerban a fost învins de turcul Mert Şişmanlar, duminică, în turul secund al cat. 100 kg, la Grand Prix-ul de judo de la Linz (Austria), informează AGERPRES.

Şerban intrase direct în turul al doilea.

La cat. 90 kg, Vlad Vişan a pierdut în primul tur, în faţa britanicului Jamal Petgrave.

România a obţinut o singură medalie, bronzul câştigat de Ioan Dziţac la cat. 73 kg, încheind pe locul 25 în clasamentul pe naţiuni.

Brazilia a ocupat primul loc, cu cu 3 medalii de aur şi una de bronz, urmată de Japonia (2-1-2) şi Olanda (1-2-3).

La competiţie au participat 528 de judoka din 78 de ţări, 300 la masculin şi 228 la feminin.