Aston Villa, salvată de VAR la Londra, în meciul cu West Ham din Premier League

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 18-03-2024 12:19

Echipa Aston Villa, ocupanta locului al patrulea în campionatul de fotbal al Angliei, a fost salvată de VAR în finalul meciului cu formaţia West Ham United, scor 1-1, disputat duminică la Londra, în cadrul etapei a 29-a din Premier League, potrivit Agerpres

West Ham a deschis scorul în prima repriză, prin Michail Antonio (29), aflat la prima sa reuşită în campionat de la finele lunii august, după ce o accidentare la genunchi i-a perturbat sezonul.

Aston Villa a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Nicolo Zaniolo (79), însă oaspeţii au tremurat apoi în finalul jocului, când gazdele au reuşit să marcheze pentru a doua oară, însă golul a fost anulat de arbitrajul video pentru un henţ comis de Tomas Soucek, după o analiză de cinci minute a faze respective.

Gruparea din Birmingham ocupă locul al patrulea în clasament, cu 56 de puncte, în timp ce West Ham se află pe poziţia a şaptea, cu 44 de puncte.

Rezultate:

Sâmbătă

Luton Town - Nottingham Forest 1-1

Au marcat: Berry (89), respectiv Chris Wood (34).

Burnley - Brentford 2-1

Au marcat: Bruun Larsen (10 - penalty), David Fofana (62), respectiv Vassbakk Ajer (83).

Fulham - Tottenham Hotspur 3-0

Au marcat: Rodrigo Muniz Carvalho (42, 61), Lukic (49).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Tottenham.