Asley Gonzalez, învins în turul secund la turneul Grand Slam de la Antalya

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 31-03-2024 23:56

Sportivul român de origine cubaneză Asley Gonzalez a fost învins de de olandezul Michael Korrel, duminică, în runda a doua a categoriei 100 kg, la turneul de judo Grand Slam de la Antalya (Turcia), potrivit Agerpres.

În primul tur, Gonzalez l-a învins pe georgianul Miheil Japaridze.

Gonzalez a obţinut singura victorie a celor şase români la competiţia de la Antalya.

La cat. 90 kg, Alex Creţ a pierdut în primul tur în faţa slovacului Peter Zilka, iar Vlad Vişan a cedat în runda inaugurală în faţa altui slovac, Alex Barto.

În clasamentul pe medalii, Japonia a ocupat primul loc, cu 5 medalii de aur, 1 de argint şi 2 de bronz, urmată de Franţa (3-1-2) şi Canada (1-2-0) etc.

La competiţie au participat 628 de judoka din 93 de ţări, 355 la masculin şi 273 la feminin.