Sorana Cîrstea, înfrângere rapidă în fața numărului 1 mondial, Iga Swiatek, la Madrid

Autor: Cimpean Ana-Maria
Publicat: 27-04-2024 13:42

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Cîrstea (34 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, s-a înclinat după o oră şi 18 minute în faţa polonezei (22 ani), finalistă la ediţia de anul trecut a turneului din capitala Spaniei, conform Agerpres.

Swiatek a câştigat toate cele patru confruntări cu Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut în 2022 în optimi la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câştigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, şi anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1, scor identic cu cel de la Madrid.

Cîrstea rămâne cu un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA în urma participării sale la Mutua Madrid Open.