Irina Begu o face uitată pe Simona Halep. Victorie uriaşă la Madrid

Autor: Florin Pușcaș
Publicat: 06-05-2015 14:08

Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului de tenis de la Madrid, fiind la cea mai bună performanță din carieră la turneul patronat de Ion Țiriac.

Românca, locul 37 WTA, a trecut în turul trei de cehoaica Barbora Zahlavova Strycova, locul 23 WTA, scor 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și jumătate.

Vezi şi: SURPRIZĂ neplăcută: Simona Halep, eliminată în primul tur la Madrid

Primul set a fost unul echilibrat, cele două jucătoare mergînd cap la cap pînă la scorul de 4-4, cînd Begu a făcut break și a servit pentru cîștigarea setului.

În al doilea set, românca a început bine și a condus cu 2-0, dar cehoaica a egalat. În cele din urmă, Begu a reușit să cîștige cu 6-4, după ce în ultimul game a salvat și 3 mingi consecutive de break.

Potrivit gsp.ro, în sferturi, Begu va juca împotriva Petrei Kvitova, locul 4 WTA.