Iaşiul a îngropat Voluntariul şi continuă lupta pentru Europa / VIDEO

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor
Publicat: 09-05-2016 20:07

CSMS Iași a învins în deplasare FC Voluntari, scor 2-1, în cea de-a 10-a etapă din play-out-ul Ligii 1.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 32 prin Andrei Cristea, care a transformat penalty-ul obținut tot de atacant într-un duel cu Țîru. Patru minute mai târziu, moldovenii și-au dublat avantajul după o gafă imensă în apărarea ilfovenilor. Andrei Cristea a șutat, Grahovac a respins în față, iar în disperarea de a scăpa de minge, jucătorii ilfovenilor s-au încurcat și și-au marcat în propria poartă. Vasile Maftei a încercat se degajeze mingea din propriul careu, dar balonul l-a lovit pe Barna și a intrat în poartă. Fundașul stânga al Voluntariului a fost înlocuit în minutul 40 cu Enceanu.

Golul de onoare al Voluntariului a fost marcat cu un minut înainte de final dintr-o lovitură liberă executată superb de Adrian Bălan. FC Voluntari a rămas pe locul 6, cu 22 de puncte, în timp ce ieșenii au urcat pe prima poziție, cu 35 de puncte, conform gsp.ro.