Ana Bogdan a luptat 3 ore, la Roland Garros, dar a fost eliminată dramatic

Getty Images
Ana Bogdan

Ana Bogdan (102 WTA) a fost eliminată, vineri seara, în optimile de finală ale Grand Slam-ului de la Roland Garros, fiind învinsă, în 3 seturi, de sportiva spaniolă Paula Badosa Gibert (35 WTA), scor final 6-2, 6-7(4), 4-6.

După ce a câștigat categoric primul set, cu 6-2, revenind de la 0-2, Ana Bogdan a pierdut dramatic, în tiebreak, setul secund, în care a ratat o minge de meci, pe serviciul adversarei, după recuperase de la 3-5.

În setul decisiv, ambele sportive și-au cedat de câte două ori serviciul, ajungând la 4-5, pentru Bardosa, care a reușit break-ul, impunându-se în cele din urmă după aproape 3 ore de joc.

Pentru prezența în turul 4 al turneului parizian, Ana Bogdan va fi recompensată cu 126.000 euro și 130 de puncte WTA.