ANAF începe controale în benzinăriile din România: Urmează dosare penale dacă prețurile au fost umflate artificial

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 19-03-2026 14:57

Actualizat: 19-03-2026 15:31

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

ANAF începe controale la benzinăriile din România. Inspectorii spun că dacă prețurile au fost umflate artificial, urmează și sesizări către organele de urmărire penală.

Iată anunțul ANAF

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) anunţă că a început controale la nivel naţional pe întreg lanţul de distribuţie, de la importatori şi depozitari până la comercianţii finali de carburanţi, în contextul creşterii preţurilor. Inspectorii verifică suspiciuni de fraudă fiscală şi practici care pot afecta corectitudinea pieţei, iar dacă vor constata practici speculative vor sesiza instituţiile abilitate.

”În contextul scumpirilor recente ale carburanţilor, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat o serie de controale la nivel naţional pentru a preveni şi combate eventualele practici de neconformare fiscală pe fondul evoluţiei preţurilor pe piaţa combustibililor”, arată Agenţia, joi, într-un comunicat de presă.

Tot lanțul de distribuție va fi verificat

Acţiunile vizează întreg lanţul de distribuţie, de la importatori şi depozitari până la comercianţii finali, cu scopul de a identifica operatorii economici care acţionează pentru a-şi crea avantaje fiscale în contextul actual, prin majorarea artificială a costurilor de achiziţie/producţie.

”Inspectorii ANAF verifică situaţiile în care există suspiciuni de fraudă fiscală asociată cu practici care pot afecta corectitudinea pieţei. În cazurile în care faptele constatate sunt de natură să afecteze concurenţa loială ori interesele consumatorului, prin practici speculative, vor fi sesizate instituţiile abilitate ale statului. Scopul acţiunilor ANAF este asigurarea conformării fiscale şi a unui mediu concurenţial corect, ca premisă pentru o stabilizare a pieţei carburanţilor în această perioadă”, adaugă sursa citată.

Ce spune președintele Nicușor Dan despre prețul carburanților

"După cum știți am avut discuția asta în CSAT în urmă cu zece zile. Aici și premierul și ministrul de Finanțe și ministrul Energiei au venit cu diferite scenarii. Între timp au mai avut loc discuții la guvern, între guvern și operatorii de energie și o să vedeți în maxim o săptămână, estimez eu,un set de măsuri. O să vedeți măsurile în momentul în care ele vor fi adoptate, dar o să fie o acțiune din partea statului român", a spus Nicușor Dan, după discuțiile cu Mark Rutte.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură9°C
Noros
România
Vânt4km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri