Preşedintele Senatului, Anca Dragu, a declarat miercuri că încă nu a fost luată o decizie în privinţa susţinerii celor două puncte de vedere la Curtea Constituţională în cazul sesizării Guvernului privind existenţa unui conflict juridic Guvern - Parlament în cazul moţiunii de cenzură.
Senatul are două puncte de vedere pentru Curtea Constituţională: unul al Comisiei de resort, însuşit de Biroul permanent, şi altul separat, al Ancăi Dragu.
"Susţinerea la Curtea Constituţională nu este obligatorie. Nu am luat o decizie în acest sens. Este posibil să trimitem punctele de vedere pur şi simplu sau, desigur, colegi din comisie... Dar încă nu am luat o decizie în acest acest sens. (...) În acest moment nu am stabilit susţinerea în faţa Curţii Constituţionale a punctelor de vedere. Vă spun cu sinceritate că am discutat cu colegii această posibilitate şi nu aş vrea să îi pun în poziţii antagonice pe colegii din cadrul comisiilor. Vom lua această decizie în cursul după-amiezii"", a afirmat Dragu la Senat.
Întrebată dacă nu riscă revocarea din funcţie adresând CCR două puncte de vedere ale Senatului aferente unei sesizări, Dragu a spus: "Eu nu fac un abuz deloc. În calitate de preşedinte al Senatului, am dreptul de a sesiza Curtea, ca atare, dacă pot face mai mult, pot face şi mai puţin, este un principiu de drept cunoscut şi de un student de anul întâi la Drept, de altfel. Eu nu încalc în niciun fel Constituţia şi de la începutul 'acestei scenete', nici nu ştiu cum să o numesc, am spus că rolul meu este acela de a apăra şi de a respecta Constituţia României".
Anca Dragu consideră că punctul ei de vedere, ca preşedinte al Senatului, este probabil documentul principal.
"Putem constata cu ochiul liber că această situaţie este una unică. Se întâmplă pentru prima dată la Senatul României şi eu cred că CCR va citi cu atenţie ambele puncte de vedere, dar probabil că punctul de vedere oficial este cel trimis din partea preşedintelui Senatului, după cum citesc eu Constituţia", a adăugat Dragu.
Anca Dragu nu se teme de revocare după ce a trimis două puncte de vedere la CCR: 'Nu fac un abuz deloc'
Explorează subiectul
Articole Similare

32
Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan, după aderarea Bulgariei la zona euro: Poate suntem dezamăgiţi că ei aderă înaintea noastră
32

1.241
Adrian Năstase a răbufnit: Un an plin de scandaluri, de crize, de frustrări și de teamă pentru viitor. AI devine un drog
1.241

1.171
Radu Miruță s-a aprins după atacurile Rusiei la granița României: Teroarea nu ține cont de Revelion
1.171

1.432
„Judecătorii care boicotează ședințele CCR ar trebui să răspundă penal”, consideră un reprezentant USR
1.432

1.877
VIDEO După ce s-a filmat făcând ceaun în patru ore, Fritz e nemulțumit de cum mege România: Lucrurile se mișcă prea încet
1.877

3.168
Ipocrizie de fost magistrat: Horațius Dumbravă despre CCR sau indignarea care ține loc de drept
3.168

430
Ambasada SUA urează românilor un An Nou fericit: '2026 să vă aducă sănătate, bucurie și momente speciale'
430

68
Cristian Popescu Piedone le transmite urări de Anul Nou românilor: 'Un nou început pentru toți'
68

3.017
Călin Georgescu, mesaj emoționant în noaptea de Revelion: 'Vă iubesc mult, pentru că Dumnezeu vă iubește și mai mult'
3.017

878
Premierul Bolojan, rar mesaj optimist în ajun de An Nou: „Anul viitor am încredere că putem depăși greutățile”
878

5.740
De la activism LGBTQ la carnet de partid comunist: Fiica Elenei Lasconi anunță aderarea la PSR, „continuatorul PCR”
5.740

4.963
Numire controversată la Casa de Asigurări de Sănătate București: noua directoare, trimisă în judecată într-un dosar DNA
4.963

5.617
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu izbucnește după perchezițiile făcute de anchetatori: Mi-au distrus reputația
5.617

















Comentează