Ambasada României la Berlin are în atenţie cazul minorului de cetăţenie română internat într-un centru maternal din Republica Federală Germania, acesta fiind subiectul unei anchete sociale, după ce pe corpul acestuia au fost identificate contuzii, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE) într-un comunicat transmis AGERPRES.
"Din datele preliminare obţinute de reprezentanţii ambasadei a rezultat faptul că minorul a fost internat iniţial într-un centru specializat pentru îngrijiri medicale, în urma identificării unor contuzii pe corpul acestuia. Ulterior, acesta a fost transferat către un centru maternal unde se află în prezent alături de mamă, o anchetă socială fiind în derulare pentru a releva cauzele producerii contuziilor identificate pe corpul minorului", precizează sursa citată.
Secţia consulară din cadrul Ambasadei României la Berlin este în contact atât cu autorităţile locale, cât şi cu centrul în care sunt internaţi mama şi minorul de cetăţenie română.
Centrala MAE a transmis instrucţiuni Ambasadei României la Berlin în vederea asigurării asistenţei consulare necesare.
Ambasada României la Berlin menţine cazul în atenţie, este în contact atât cu cetăţeanul român în cauză, cât şi cu autorităţile locale şi acordă asistenţă consulară, în limitele competenţelor legale, punctează MAE.
Anchetă socială în cazul unui copil român internat într-un centru maternal din Germania
Explorează subiectul
București
1°C
Articole Similare

10
Armata israeliană lansează noi atacuri asupra infrastructurii Hezbollah din Beirut
10

260
Marii jucători din Europa sunt loviți în plin de criza generată de războiul din Orient: Se confruntau cu probleme și până acum, dar situația devine critică
260

152
Vacanțe mai scumpe anul acesta. Companiile aeriene majorează prețurile din cauza creșterii costurilor cu combustibilul
152

577
Fenomen periculos pentru sănătate după atacurile din Iran: OMS avertizează asupra "ploii negre”
577

1.361
VIDEO Accident teribil în Elveția - Zeci de victime după ce un autocar a luat foc
1.361

1.315
România devine o putere tot mai mare pe piața căutată de toată lumea - Ministrul Bogdan Ivan: Aproape ne vom tripla capacităţile de producţie a energiei nucleare
1.315

440
Piețele mizează pe o încheiere rapidă a conflictului din Orientul Mijlociu, în urma declarațiilor lui Trump
440

118
Panică la Isfahan - Consulatul rus a fost avariat
118

2.200
Șase români, printre cei mai bogați oameni de pe planetă. Elon Musk este pe primul loc. Averea i-a crescut spectaculos într-un singur an
2.200

1.849
11 țări au cerut ajutorul Ucrainei în războiul cu drone al Iranului. Volodimir Zelenski le pune condiții pentru a le sprijini
1.849

2.262
Trump trage frâna în războiul cu Iranul: cere Israelului să nu mai lovească instalațiile petroliere iraniene
2.262

3.378
Avertisment grav de la Trump către Iran: Scoateți minele din Ormuz imediat sau veți vedea consecințe fără precedent
3.378

69
Atacuri israeliene asupra Libanului - Beirutul cere protecția Vaticanului
69

















Comentează