Andreea Mitu şi Laura-Ioana Paar s-au calificat în sferturile de finală la Altenkirchen

andreea mitu

Sportivele Andreea Mitu şi Laura-Ioana Paar s-au calificat, joi, în sferturile de finală la simplu şi în ultimul act la dublu, la turneul ITF de la Altenkirchen (Germania), cu premii totale de 25.000 de dolari potrivit news.ro.

La simplu, Mitu, beneficiară de wild card, a trecut în optimi de sportiva belgiană Marie Benoit, cap de serie 6, scor 6-2, 6-4, într-o oră şi 18 minute. Îm faza următoare, Andreea Mitu o va întâlni pe germana Eva Lys, de asemenea beneficiară de wild card.

Paar a învins-o în optimile de finală pe italianca Stefania Rubini, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 25 de minute, şi va juca în sferturi cu Susan Bandecchi, din Elveţia.

Dacă vor câştiga meciurile din sferturile de finală, Mitu şi Paar vor fi adversare în semifinale.

La dublu, cele două românce, care fac pereche şi sunt favorite principale, au ajuns în finală beneficiind de neprezentarea adversarelor din semifinale, poloneza Maja Chwalinska şi jucătoarea cehă Linda Fruhvirtova.

În ultimul act, ele vor întâlni echipa Anna Popescu/Chiara Scholl (Marea Britanie/SUA).