Anunț de la CCR: Cîțu poate sta liniștit - Scandalul moțiunii de cenzură se prelungește

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 08-09-2021

Actualizat: 08-09-2021

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Curtea Constituțională anunță că, în cazul cererii de soluționare a conflictului juridic de natură constituțională dintre Guvern și Parlament, s-a stabilit ca până la 15 septembrie părțile să ăși exprime punctul de vedere.

Termenul pentru ședința de judecată se stabilește ulterior.

Astfel, Florin Cîțu are toate șansele să fie în continuare premier și pe data de 25 septembrie, când este programat Congresul PNL.

Premierul Florin Cîţu a depus la Curtea Constituţională o sesizare cu privire la existenţa unui conflict juridic de natură constituţională dintre Parlament şi Guvern pe tema moţiunii de cenzură a USR PLUS şi AUR, în care se invocă o conduită "neconstituţională, deopotrivă neloială şi abuzivă, faţă de autoritatea executivă", întrucât moţiunea de cenzură ar fi fost iniţiată, depusă şi comunicată cu "încălcarea dispoziţiilor constituţionale ale articolului 113 alineat (2) din Constituţie".

Sesizarea integrală, AICI! (.pdf)

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri