Zeci de migranţi din Sri Lanka, Pakistan şi Bangladesh au fost descoperiţi în două camioane conduse de români, care urmau să iasă prin Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, şoferii fiind cercetaţi penal.
Cei doi şoferi transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, obiecte sanitare şi diverse bunuri pentru societăţi comerciale din Ungaria şi Cehia.
"În urma efectuării controlului amănunţit al mijloacelor de transport, au fost descoperiţi, ascunşi în semiremorci, printre bunurile transportate, în total 50 de cetăţeni străini. Persoanele au fost preluate şi transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Sri Lanka, Pakistan şi Bangladesh, cu vârste cuprinse între 19 şi 48 de ani, intraţi legal în România", a informat, miercuri, Poliţia de Frontieră Arad.
Şoferii sunt cercetaţi pentru trafic de migranţi, iar străinii, pentru tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat.
Arad: Zeci de migranţi din trei ţări, descoperiţi în două camioane, la frontieră
București
14°C
Articole Similare

22
Descinderi în forță în Hunedoara şi Arad: 16 percheziții și peste 100.000 de articole pirotehnice confiscate
22

1.585
VIDEO Nicușor Dan anunță ce strategie are România pentru plata celor peste 600 de milioane de euro pierdute în procesul cu Pfizer
1.585

14
Veolia România continuă Olimpiada de Biodiversitate „Natura dintre Ape”, la nivel național
14

26
Controale ANAF la operatorii din domeniul alimentelor importate
26

11
Modificări în circulația trenurilor CFR Călători pe ruta Adjud - Onești
11

68
Bărbat din Dolj, reținut pentru trafic de droguri. Vindea cocaină cu sume între 1.000 și 2.000 de lei
68

2.983
VIDEO Cristina Chiriac, prima reacție după avizul negativ din CSM: 'Nu e lipsă de capacitate' / Punctul forte invocat pentru funcţia de procuror general
2.983

48
CNAIR anunță trafic restricționat de Paște pe A2, DN7 și DN39
48

8.453
Viața dublă pe care o ducea menajera amantă, criminala medicul anestezit: este căsătorită și are doi copii mici
8.453

2.551
Șoc în sistem: Ex-polițist criminalist certat cu legea, prins drogat după ce a spulberat o femeie și gemenele sale și a fugit de la locul accidentului
2.551

61
Gabriela Firea: 1.000 de firme conduse de femei vor primi finanțare de până la 40.000 de euro în 2026
61

58
Bărbat din Baia Mare, trimis în judecată după ce și-a bătut concubina și a dus-o cu forța în Italia
58

37
Aproape jumătate dintre părinții români plecați la muncă în străinătate nu vin acasă de Paște
37
















Comentează