Arcada Galaţi a câştigat Cupa României la volei masculin, după finala cu Steaua Bucureşti

mikasa.ro
minge de volei

Campioana en-titre la volei masculin, Arcada Galaţi, a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Braşov, Cupa României, după finala cu formaţia Steaua Bucureşti. Arcada a câştigat trofeul pentru a doua oară în cei 10 ani de la înfiinţare, potrivit new.sro.

Arcada Galaţi a câştigat finala cu scorul de 3-0, pe seturi 25-19, 25-21, 25-23.

În semifinale, Steaua Bucureşti a eliminat SCM Zalău, cu scorul de 3-0 (26-24, 26-24, 25-17), iar Arcada Galaţi a trecut de SCMU Craiova, cu scorul de 3-1 (22-25, 25-20, 25-14, 27-25).

Steliştii au jucat finala Cupei României după 25 de ani. La rândul său, Arcada a disputat a patra finală din istoria sa şi a cucerit trofeul pentru a doua oară, prima dată fiind în 2017.

Intrarea spectatorilor a fost liberă la toate partidele. Turneul final al Cupei României a avut şi o componentă caritabilă, prin sprijinul acordat Asociaţiei Magic, către care vor merge fondurile obţinute din donaţii.

Ediţia anterioară a Cupei României a fost câştigată de Dinamo Bucureşti, care a pierdut în sferturile actualei ediţii cu campioana en-titre, Arcada Galaţi.