Arcada Galați s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei masculin

mikasa.ro
minge de volei

Arcada Galați a jucat miercuri în optimile de finală ale Cupei CEV la volei masculin cu formația olandeză Groningen/Lycurgus.

Meciul disputat în cadrul turneului optimilor și sferturilor de finală găzduit de Moscova, a fost câștigat de Arcada Galați cu 3-2 (25-19, 26-24, 20-25, 21-25, 15-10), scrie mediafax.ro.

Gălățenii au început excelent adjudecându-și categoric primul set cu 25-19. Setul secund a fost condus de gălățeni chiar și cu 6 puncte (18-12), însă olandezii au revenit și au egalat 22-22, apoi 24-24.

Arcada a luat apoi 2 puncte consecutive și a câștigat setul cu 26-24. La 2-0 părea că sorta meciului e jucată, însă pe intensitatea celui de al doilea set i-a afectat pe români, care au avut o cădere și au pierdut următoarele două seturi la 20 și la 21.

Decisivul a fost însă dominat și câștigat cu 15-10 de Arcada, care s-a calificat astfel în sferturile de finală ale turneului moscovit.

În partida de joi Arcada Galați va juca cel mai probabil cu Dinamo Moscova, ocupanta locului 3 în clasamentul Superligii Rusiei, care joacă la ora redactării acestui material și care nu ar trebui să aibă probleme în a depăși pe sârbi de la Vojvodina.