Argentina conduce la pauză Franța, cu 2-0, în finala Campionatului Mondial: Au marcat Messi și Angel Di Maria

dohanews.co
qatar world cup

Angel Di Maria a majorat scorul la 2-0 în finala Cupei Mondiale, după ce Di Maria a marcat al doilea gol al argentinienilor, pe contraatact. Di Maria a scos și penalty-ul de la primul gol, transformat de Messi în minutul 23, anunță Medfiafax.

Francezii au început cu un fault de control asupra lui Messi, De Paul răspunzând îmbrâncindu-l pe Rabiot.

Lloris are o primă intervenție la execuția din careu a lui Fernandez, care era însă în offside.

McAllister îl pune din nou în evidență pe Lloris, cu un șut tare din afara careului, reținut cu siguranță, în minnutul 5.

Argentina e în ofensivă și De Paul șutează în Varane, mingea ieșind primul corner a meciului.

Franța ajunge periculos în careul argentinian, abia în minutul 14, însă Emiliano Martinez iese și reține, înainte ca Mbappe să ajungă la minge.

Griezmann execută o lovitură liberă periculoasă don lateral stânga, lovitura de cap a lui Giroud trecând peste poartă, fiind însă acordat fault în atac.

Peste doar un minut, Di Maria pătrunde în careu și e faultat neglijent de Dembele. Polonezul Marciniak dictează penalty fără ezitare.

Messi execută și deschide scorul cu multă siguranță, păcălindu-l pe Lloris.

Argentina continuă să domine jocul și Mac Allister își încearcă norocul cu un șut ce trece pe lângă.

Vine minutul 36, când Messi inițiază un contraatac, mingea ajunge la Alexis Mac Allister care îi pasează lui Angel Di Maria, care ajunge înaintea lui Lloris la minge și marchează cu sânge rece pe lângă portar.

Scorul e 2:0 pentru Argentina.