Cotaţia argintului a depăşit luni pragul de 30 de dolari uncia, în condiţiile în care metalul preţios a devenit ţinta agitaţiei provocate de investitorii de retail pe pieţele bursiere, transmite Bloomberg potrivit Agerpres.
Cel mai activ contract futures a crescut cu 13%, până la 30,35 dolari uncia la bursa Comex, cea mai ridicată valoare din ultimii opt ani. Creşterea înregistrată luni vine după mai multe zile de achiziţii care au inundat vânzătorii online de lingouri şi monede de argint din SUA şi până în Australia.
La fel ca şi valul de achiziţii înregistrat în cazul GameStop Corp. şi al altor acţiuni cu o capitalizare redusă ce au captivat pieţele financiare în ultimele săptâmâni, aprecierea argintului se datorează forumului WallStreetBets de pe Reddit. Săptămâna trecută o postare de pe acest forum susţinea ca argintul este "cel mai mare short din lume" şi încuraja traderii să cumpere argint ca o modalitate de a pedepsi marile bănci.
"Evenimentele de săptămâna trecută au arătat că nu este înţelept să pui sub semnul întrebării puterea de cumpăre a investitorilor de retail iar acest lucru a fost demonstrat, încă odată, pe piaţa argintului", spune Howie Lee, economist la Oversea-Chinese Banking Corp.
Există însă o diferenţă importantă faţă de acţiuni precum titlurile GameStop pentru că piaţa argintului este mult mai mare. Retailerul de jocuri video GameStop avea o capitalizare de piaţă de aproximativ 1,4 miliarde de dolari la mijlocul lunii ianuarie, înainte ca grupul de pe Reddit să crească valoarea de piaţă a companiei de 16 ori. În contrast, în seifurile din Londra, la finele lunii noiembrie erau depozitate 1,08 miliarde uncii de argint, ceea ce înseamnă o valoare de aproape 32 de miliarde de dolari la preţurile actuale.
Indiferent dacă actuala tendinţă de apreciere a argintului se va încheia, aceasta ar putea avea implicaţii dincolo de piaţa de nişă a materiilor prime. Este posibil ca argintul să fie doar prima ţintă de profil a investitorilor de retail, iar impactul volatilităţii provocate de hoarda de pe Reddit să se extindă rând pe rând de la un activ la altul.
Argintul atinge cea mai risicată cotație din ultimii opt ani
Explorează subiectul
Articole Similare

53
Express Euroscan, desemnată 'Romanian Transport Company of the Year 2025' la Gala ZIUA CARGO: Titlul suprem + premiile pentru Sustenabilitate, Digitalizare și Popularitate
53

4.321
Metalul care a crescut mai mult ca aurul. Mulți oameni au bijuterii din acest material
4.321

5.542
VIDEO Un colos industrial din România revine la viață: Are o istorie de peste 200 de ani
5.542

727
România își pregătește ofensiva la Bruxelles pentru viitorul buget european
727

59
ONRC: 126.756 de persoane fizice şi juridice, înmatriculate în primele zece luni din 2025, în creştere cu 21,01%
59

76
Nokia investeşte 4 miliarde de dolari în SUA pentru a accelera cercetarea şi producţia de tehnologii AI în telecomunicaţii
76

36
Foxconn va investi anual până la 3 miliarde de dolari în inteligenţă artificială, iar preşedintele companiei estimează o consolidare iminentă în piaţa chineză de vehicule electrice
36

145
Amazon anunță cele mai ample disponibilizări din istoria companiei
145

231
Eli Lilly devine prima companie de sănătate din lume care atinge o valoare de de 1 trilion de dolari
231

148
Preţurile petrolului şi acţiunile energetice au scăzut puternic vineri
148

2.845
Un analist dezvăluie cât de gravă este în realitate situația economică a României
2.845

410
Propunerea lui Von der Leyen privind unificarea fondurilor europene primește sprijinul statelor membre
410

102
Banca Transilvania a finalizat cu succes cea mai mare emisiune de obligaţiuni AT 1 din Europa Centrală şi de Est
102


















Comentează