Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul 2 mondial, a anunţat că s-a vaccinat contra COVID-19, după ce a ratat turneul de la Indian Wells din cauză că a fost infectată cu noul coronavirus, transmite Reuters.
Jucătoarea din Belarus dezvăluia anterior că nu s-a vaccinat şi că are anumite rezerve faţă de vaccin, din cauză că s-a lansat prea repede şi nu ştie care este cel mai bun pentru ea.
''Cred că acum lucrurile sunt clare, pentru că la Miami m-am vaccinat cu Johnson and Johnson. Acum sunt în siguranţă pentru că nu mai vreau să stau în carantină. Nu e deloc amuzant'', a declarat Sabalenka, înaintea Turneului Campioanelor de la Guadalajara (10-17 noiembrie).
Sabalenka a povestit că după ce luna trecută a fost depistată pozitiv la noul coronavirus a trebuit să intre în carantină: ''Am stat în cameră pentru zece zile. Am lucrat acolo, dar nu a fost suficient. Nu aveam gust, nu aveam miros. Nu a fost chiar o perioadă grozavă''.
În absenţa liderului mondial Ashleigh Barty, Sabalenka este favorită principală la Turneului Campioanelor şi va juca primul meci joi contra Paulei Badosa (10 WTA) din Spania. Din grupa ei mai fac parte grecoaica Maria Sakkari (6 WTA) şi poloneza Iga Swiatek (9 WTA).
Turneul Campioanelor, care reuneşte cele mai bune opt jucătoare la simplu şi cele mai bune opt perechi la dublu, era programat iniţial la Shenzhen, dar a fost mutat în Mexic din cauza restricţiilor din China.
Arina Sabalenka, numărul 2 WTA, s-a vaccinat contra COVID-19
Explorează subiectul
Articole Similare

27
FCSB câștigă spectaculos la Arad, 4-2 cu UTA, în etapa a 29-a
27

28
Viorel Nicușor Flueran va arbitra meciul Unirea Slobozia – Rapid
28

74
Un spectator de 82 de ani a murit la un meci din Spania. Partida a fost suspendată
74

23
Competițiile din Orientul Mijlociu, amânate pe fondul tensiunilor din regiune
23

25
Tottenham a pierdut cu Fulham, scor 1-2, în Premier League
25

20
Petrolul Ploiești și Csikszereda au remizat, scor 1-1, în etapa a 29-a
20

36
Mbappé ratează meciul cu Getafe din cauza problemelor la genunchi
36

28
Guardiola apără pauza pentru jucătorii care țin post în timpul Ramadanului
28

22
CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în Final 8 al LEN Conference Cup
22

32
Meciurile din Cupa Asiei programate în Orientul Mijlociu, amânate din cauza atacurilor din Iran
32

5.211
Iranul vrea să îi dea o lovitură simbolică lui Donald Trump: Nu mai participă la competiția din care SUA a făcut o prioritate
5.211

58
La Liga: Atletico Madrid a învins sâmbătă seara, în deplasare, gruparea Real Oviedo
58

44
Napoli învinge Verona cu 2-1 în etapa a 27-a din Serie A
44
















Comentează