Majoritatea membrilor forţelor armate turce nu au avut legătură cu tentativa de lovitură de stat de pe 15 iulie, a anunţat statul major al armatei turce într-un comunicat publicat marţi pe site-ul său, relatează Reuters. Comunicatul precizează că armata a primit prima dată informaţii că o lovitură de stat era în curs de desfăşurare la ora locală 16:00 (13:00 GMT) pe 15 iulie şi că a alertat autorităţile competente.
'Majoritatea covârşitoare a forţelor armate turce care îşi iubeşte ţara, poporul şi drapelul nu au avut nimic de-a face' cu tentativa de lovitură de stat, a dat asigurări statul major. Statul major a afirmat că îi va pedepsi 'în modul cel mai sever' pe toţi membrii forţelor armate responsabili pentru tentativa de puci, pe care a numit-o 'o ruşine'.
Totodată, biroul şefului statului major al forţelor armate a promis că 'teroriştii trădători' care au comis tentativa de lovitură de stat vor fi pedepsiţi şi a afirmat că adevărul va ieşi în cele din urmă la iveală şi se va face diferenţa între cei vinovaţi şi soldaţii onorabili. 'Ticăloşii care au provocat această umilinţă şi ruşine pentru Turcia.... vor fi pedepsiţi în modul cel mai sever', se arată într-un comunicat. Mii de soldaţi au fost arestaţi în legătură cu ancheta privind tentativa de puci care a zguduit Turcia în noaptea de vineri spre sâmbătă.
Un consilier militar al preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, locotenent-colonelul Erkan Kivrak, membru al armatei forţelor aeriene, a fost plasat în arest, a anunţat marţi agenţia de presă Anadolu, la două zile după arestarea colonelului Ali Yazici, asistentul militar personal al preşedintelui Erdogan, el fiind bănuit de implicare în tentativa de lovitură de stat. Colonelul Yazici a ocupat începând din luna august acest post, atribuit în mod tradiţional unui ofiţer de rang înalt pe care preşedintele îl alege din trei nume propuse de Ministerul Apărării, conform Agerpres.































Comentează