Arsenal a spulberat-o pe Chelsea (5-0) şi şi-a consolidat poziţia de lider în Premier League

SportMob
arsenal londra

Echipa Arsenal Londra a învins fără drept de apel pe teren propriu formaţia Chelsea Londra, cu scorul de 5-0, marţi seara, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 29-a a campionatului de fotbal al Angliei, potrivit Agerpres.

"Tunarii" au deschis rapid scorul pe Emirates Stadium, prin Leandro Trossard (4), iar apoi s-au dezlănţuit după pauză, când au mai marcat de alte patru ori, prin Ben White (52, 70) şi Kai Havertz (57, 65), fost jucător al echipei de pe Stamford Bridge.

Chelsea, lipsită de golgheterul său Cole Palmer (20 de goluri şi 9 pase decisive în actuala ediţie din Premier League), a reuşit să facă faţă atacurilor în valuri ale lui Arsenal doar în prima repriză, însă apoi s-a prăbuşit la revenirea de la vestiare.

În urma acestei victorii, Arsenal a acumulat 77 de puncte şi şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la trei lungimi de FC Liverpool, care o va întâlni miercuri pe concitadina Everton în "Merseyside Derby", pe stadionul Goodison Park.

Primele meciuri din runda a 29-a a ligii engleze s-au disputat luna trecută şi s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Sâmbătă 16 martie

Luton Town - Nottingham Forest 1-1

Au marcat: Berry (89), respectiv Chris Wood (34).

Burnley - Brentford 2-1

Au marcat: Bruun Larsen (10 - penalty), David Fofana (62), respectiv Kristoffer Ajer (83).

Fulham - Tottenham Hotspur 3-0

Au marcat: Rodrigo Muniz Carvalho (42, 61), Lukic (49).

Duminică 17 martie

West Ham United - Aston Villa 1-1

Au marcat: Michail Antonio (29), respectiv Zaniolo (79).

Marţi 23 aprilie

Arsenal Londra - Chelsea Londra 5-0

Au marcat: Trossard (4), Ben White (52, 70), Havertz (57, 65).

Miercuri sunt programate partidele Wolverhampton - Bournemouth, Everton - Liverpool, Manchester United - Sheffield United şi Crystal Palace - Newcastle, în timp ce joi urmează să se dispute meciul Brighton - Manchester City.