Arsenal Londra, victorie categorică pe terenul ultimei clasate, în Premier League

arsenal londra logo

Echipa Arsenal Londra s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 6-0, pe terenul "lanternei roşii" Sheffield United, luni seara, în ultimul meci al etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei, potrivit Agerpres.

"Tunarii" au deschis rapid scorul, prin Martin Odegaard (5), iar apoi şi-au majorat avantajul în urma unui autogol al fundaşului Jayed Bogle (13). Londonezii au mai înscris de trei ori până la pauză, prin Gabriel Martinelli (15), Kai Havertz (25) şi Declan Rice (39), rezultatul final fiind stabilit în repriza secundă de Ben White (58).

Arsenal era obligată să câştige acest meci pentru a rămâne în plasa liderului Liverpool şi a campioanei en titre, Manchester City, învingătoare la rândul lor în această rundă.

Londonezii au acumulat 61 de puncte în urma acestui succes, apropiindu-se la două lungimi de Liverpool şi la un singur punct de Manchester City.

Sâmbătă, Arsenal va primi vizita "vecinei" Brentford şi ar putea urca provizoriu pe primul loc în clasamentului, înaintea derby-ului Liverpool - Manchester City, programat duminică.

Rezultate:

Sâmbătă

Newcastle United - Wolverhampton 3-0

Au marcat: Isak (14), Anthony Gordon (33), Livramento (90+2).

Brentford - Chelsea Londra 2-2

Au marcat: Roerslev (50), Wissa (69), respectiv Jackson (35), Disasi (83).

Tottenham Hotspur - Crystal Palace 3-1

Au marcat: Werner (77), Cristian Romero (80), Son Heung-min (88), respectiv Eze (59).

Radu Drăguşin a fost rezervă la Tottenham.

Fulham - Brighton 3-0

Au marcat: Harry Wilson (21), Rodrigo Muniz Carvalho (32), Adama Traoré (90+1).

Everton - West Ham United 1-3

Au marcat: Beto (56), respectiv Zouma (62), Soucek (90+1), Edson Alvarez (90+5).

Nottingham Forest - FC Liverpool 0-1

A marcat: Darwin Nunez (90+9).

Luton Town - Aston Villa 2-3

Au marcat: Chong (66), Morris (72), respectiv Watkins (24, 38) şi Digne (89)

Duminică

Burnley - Bournemouth 0-2

Au marcat: Justin Kluivert (13), Semenyo (88).

Manchester City - Manchester United 3-1

Au marcat: Foden (56, 80), Haaland (90+1), respectiv Rashford (8).

Luni

Sheffield United - Arsenal Londra 0-6

Au marcat: Odegaard (5), Bogle (13 - autogol), Martinelli (15), Havertz (25), Rice (39), Ben White (58).