AS Roma reușește să o surclaseze pe Crotone şi revine pe locul 7

ofsaid fotbal arbitraj

AS Roma a surclasat-o cu 5-0 acasă pe Crotone, lanterna roşie din Serie A, duminică, în etapa a 35-a, şi a revenit pe locul 7, ultimul care duce în viitoarea ediţie a cupelor europene.

AS Roma este la două puncte de următoarea clasată, Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheş, scrie Agerpres.ro.

AS Roma a ratat în această săptămână calificarea în finala Europa League, înclinându-se în faţa lui Manchester United, după 2-6 în tur şi 3-2 în retur. Echipa din capitala Italiei va fi antrenată din vară de portughezul Jose Mourinho, care-i va lua locul compatriotului său Paulo Fonseca.

Duminică, echipa lui Răzvan Marin, Cagliari, a obţinut o victorie foarte importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, 3-1 pe terenul lui Benevento. Mijlocaşul român, folosit până în minutul 88, a pasat decisiv la golul marcat în primul minut de grecul Charalampos Lykogiannis.

Cagliari este pe locul 16, cu 35 de puncte, la 4 puncte de locul 18, primul retrogradabil, pe care se află chiar Benevento.

Tot duminică, Vlad Chiricheş a jucat din primul până în ultimul minut pentru Sassuolo, ce a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Genoa. Primul gol al lui Sassuolo a venit după o minge recuperată de fundaşul român.

Valentin Mihăilă şi Dennis Man, accidentaţi, nu au fost în lotul echipei Parma, deja retrogradată, învinsă duminică acasă de Atalanta Bergamo cu 5-2.

Inter Milano, care şi-a asigurat câştigarea campionatului încă din etapa trecută, a surclasat-o sâmbătă pe Sampdoria, 5-1 pe San Siro. Portarul Ionuţ Radu a apărat la gazde din primul minut al reprizei secunde.

Tot sâmbătă, Ştefan Radu, fundaşul lui Lazio, a fost integralist în meciul pierdut cu 2-0 în deplasare cu Fiorentina.

Rezultate:

duminică

Genoa - Sassuolo 1-2

Au marcat: Zappacosta (85), respectiv Raspadori (14), Berardi (66)

Benevento - Cagliari 1-3

Au marcat: Lapadula (16), respectiv Lykogiannis (1), Pavoletti (64), Joao Pedro (90+3)

Parma - Atalanta Bergamo 2-5

Au marcat: Brunetta (78), Sohm (88), respectiv Malinovski (12), Pessina (52), Muriel (77, 86), Miranciuk (90+3)

Hellas Verona - Torino FC 1-1

Au marcat: Dimarco (88), respectiv Vojvoda (85)

AS Roma - Crotone 5-0

Au marcat: Borja Mayoral (47, 90), Pellegrini (70, 73), Mhitarian (78)

sâmbătă

Spezia - Napoli 1-4

Au marcat: Piccoli (64), respectiv Zielinski (15), Osimhen (23, 44), Lozano (79)

Udinese - Bologna 1-1

Au marcat: De Paul (23), respectiv Orsolini (82 - pen)

Inter Milano - Sampdoria 5-1

Au marcat: Gagliardini (4), Sanchez (26, 36), Pinamonti (61), Lautaro Martinez (70 - pen), respectiv Balde (35)

Fiorentina - Lazio Roma 2-0

Au marcat: Vlahovic (32, 89)

Cartonaş roşu: Pereira (Lazio, 90+5)

Duminică mai are loc derby-ul Juventus Torino - AC Milan.

Inter, cu 85 de puncte după 35 de jocuri, este urmată de Atalanta, 72 p (35 j), Napoli, 70 p (35 j), Juventus Torino, 69 p (34 j), AC Milan, 69 p (34 j), Lazio, 64 p (34 j), AS Roma, 58 p (35 j), Sassuolo, 56 p (35 j) etc.