AS Roma a urcat pe ultima poziţie a podiumului Serie A, duminică, după ce a învins cu 3-0, pe Stadio Olimpico, pe Udinese, în etapa a 22-a din Serie A, potrivit Agerpres.
Dubla lui Jordan Veretout (5, 25 penalty) şi golul lui Pedro Ledesma (90+3) au adus victoria romanilor care au acumulat 43 de puncte, ajungând pe locul 3, la 6 puncte de liderul AC Milan.
Udinese este pe poziţia a 14-a, cu 24 puncte.
Într-un alt meci, Atalanta s-a impus la Cagliari cu 1-0, datorită golului înscris în minutul 90 de Luis Muriel. La Cagliari, Răzvan Marin a fost înlocuit în minutul 86 de Alessandro Deiola.
Cagliari este pe poziţia a 18-a, antepenultima, cu 15 puncte, în timp ce Atalanta este pe 7 cu 40 de puncte.
Pe Stadio Luigi Ferraris, Sampdoria s-a impus la limită, 2-1, în faţa Fiorentinei. Keita Balde Diao a deschis scorul pentru gazde în minutul 31, oaspeţii au egalat în minutul 37 prin Dusan Vlahovic, golul lui Fabio Quagliarella din minutul 71 aducând cele 3 puncte gazdelor.
Sampdoria ocupă locul 10, cu 30 de puncte, iar Fiorentina este pe 16, cu 22 de puncte.
Aşa cum se ştie, Spezia a produs sâmbătă seara marea surpriză a etapei a 22-a din Serie A reuşind să învingă cu scorul de 2-0 pe liderul AC Milan.
Pe Stadio Alberto Picco, după o primă repriză albă, Giulio Maggiore a deschis scorul în minutul 56, iar Simone Bastoni a stabilit scorul final cu golul din minutul 67.
La AC Milan, portarul Ciprian Tătăruşanu a fost pe banca de rezerve.
Odată cu acest succes nesperat, Spezia a urcat pe locul 14 în clasament, cu 24 puncte, iar AC Milan rămâne lider, cu 49 puncte, dar poate pierde poziţia fruntaşă în cazul în care Inter Milano va trece de Lazio, duminică seara.
Pe stadionul San Paolo, Napoli s-a impus, tot sâmbătă, la limită în faţa campioanei en-titre, Juventus Torino, cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost reuşit de Lorenzo Insigne, în minutul 31, din penalty.
Napoli este pe locul 4 al ierarhiei, cu 40 de puncte, iar torinezii sunt cu un loc mai sus, având 42 puncte.
Într-o altă partidă, Torino şi Genoa au încheiat cu o remiză albă, iar vineri, în prologul etapei, Bologna şi Benevento au terminat la egalitate, 1-1.
Alte meciuri se vor disputa duminică şi luni.
Comentează