Forţele irakiene au lansat sâmbătă asaltul pentru recucerirea de la gruparea Statul Islamic (SI) a unei localităţi din nordul Irakului de unde jihadiştii au lansat în martie un atac chimic asupra oraşului vecin Taza, au anunţat autorităţile kurde, informează AFP.
Consiliul de Securitate al regiunii autonome Kurdistanul irakian (nord) a anunţat pe reţelele sociale că forţele proguvernamentale "au încercuit Bashir şi localitatea era 80%" eliberată de jihadişti.
Consiliul a precizat că asaltul a fost lansat la 3.00 GMT pentru a recuceri localitatea Bashir, cu majoritate turkmenă, din nord, est şi sud.
Unităţile turkmene ale forţelor de Mobilizare Populară (forţă paramilitară), care au anunţat în urmă cu trei săptămâni o operaţiune pentru a recuceri Bashir, participau de asemenea la asalt.
SI a lansat în martie un atac chimic din Bashir care a ucis trei copii la Taza.AGERPRES
Asalt al forţelor irakiene pentru recucerirea unei localităţi de la SI
Articole Similare

182
'Carne de tun' pentru război! Bărbați din Rusia - bețivi sau persoane nevoiașe - sunt răpiți din sate și trimiși pe frontul din Ucraina
182

80
Ce mai înseamnă Uniunea Europeană pentru cetățeni astăzi: încredere sau dezamăgire
80

1.040
Dmitri Medvedev: În Rusia nu se pot întâmpla 'shutdown-uri' ca în SUA
1.040

66
Ministerul Energiei din Ucraina: Centrala nucleară de la Cernobîl a rămas fără energie electrică în urma unui atac rusesc
66

165
Rusia amenință statele UE: Cine va sustrage din fondurile rusești înghețate, va fi pedepsit
165

245
Donald Trump strâmbă nasul când vede navele de război ale Marinei SUA. Detaliul care îl irită mai mult ca orice
245

154
Companie aeriană low-cost dă faliment: zboruri anulate, sute de angajați fără locuri de muncă
154

38
'O rețetă lizibilă e un drept fundamental'. Medicii, obligați să scrie frumos sau să treacă pe digital. Decizia a fost luată de instanță
38

79
Cine este 'Jokerul' din ecuație? Probleme mari pentru Moldova sau Ucraina privind aderarea la UE: țările care s-ar opune
79

50
Doi membri din flota-fantomă rusă, arestați preventiv în Franța
50

122
Moţiuni de cenzură împotriva președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen
122

3.159
Al treilea război mondial? Profețiile înfricoșătoare ale Babei Vanga și Nostradamus pentru decembrie 2025
3.159

1.577
Liderii UE iau măsuri radicale împotriva dronelor rusești: Discuții importante la summitul de la Copenhaga
1.577
Comentează