Ashleigh Barty şi Sofia Kenin, victorioase în primul tur la Australian Open: Rezultatele primului tur

australian open facebook
australian open general tenis

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, numărul unu mondial, a obţinut o victorie rapidă în primul tur al Openului Australiei, învingând-o cu 6-0, 6-0 pe Danka Kovinic din Muntenegru, după doar 44 minute de joc, marţi la Melbourne, potrivit Agerpres.

Barty, care a atins anul trecut semifinalele competiţiei de la antipozi, o va înfrunta în turul secund pe câştigătoarea partidei dintre compatrioata sa Daria Gavrilova (locul 387 WTA) şi spaniola Sara Sorribes Tormo (64 WTA).

Americanca Sofia Kenin, câştigătoarea ediţiei de anul trecut a Australian Open, a debutat la rândul ei cu dreptul, impunându-se cu 7-5, 6-4 în faţa australiencei Maddison Inglis, beneficiara unui wildcard, la capătul unui meci care a durat 86 de minute.

Kenin, favorita numărul 4, va avea o misiune dificilă în turul următor, în care o va avea ca adversară pe estoniana Kaia Kanepi, finalista de la Gippsland Trophy, care a dispus la rândul ei, cu 6-3, 6-1, de letona Anastasija Sevastova.

Kanepi şi Kenin s-au întâlnit o singură dată până acum în circuitul profesionist, în 2018 la Roma, victoria revenind atunci jucătoarei europene.

Spaniola Garbine Muguruza, finalistă anul trecut la Melbourne, a trecut la rândul ei fără probleme, cu 6-4, 6-0, de rusoaica Margarita Gasparian, în 73 de minute, iar în turul secund va juca împotriva compatrioatei acesteia Ludmila Samsonova, venită din calificări.

Alte două favorite ale primului turneu de Grand Slam al anului, Elina Svitolina (Ucraina/N.5) şi Karolina Pliskova (Cehia/N.6) au acces la rândul lor în turul secund, în urma victoriilor obţinute în partidele de marţi.

Rezultate - turul 1:

Elina Svitolina (Ucraina/N.5) - Marie Bouzkova (Cehia) 6-3, 7-6 (7/5)

Karolina Pliskova (Cehia/N.6) - Jasmine Paolini (Italia) 6-0, 6-2

Barbora Krejcikova (Cehia) - Saisai Zheng (China) 6-3, 2-6, 6-2

Ekaterina Alexandrova (Rusia/N.29) - Martina Trevisan (Italia) 6-3, 6-4

Anett Kontaveit (Estonia/N.21) - Aleksandra Sasnovici (Belarus) 7-5, 6-2

Heather Watson (Marea Britanie) - Kristina Pliskova (Cehia) 7-6 (7/4), 7-6 (7/3)

Belinda Bencic (Elveţia/N.11) - Lauren Davis (SUA) 6-3, 4-6, 6-1

Svetlana Kuzneţova (Rusia) - Barbora Strycova (Cehia) 6-2, 6-2

Lin Zhu (China) - Whitney Osuigwe (SUA) 6-1, 6-1

Elise Mertens (Belgia/N.18) - Leylah Fernandez (Canada) 6-1, 6-3

Karolina Muchova (Cehia/N.25) - Jelena Ostapenko (Letonia) 7-5, 6-2

Mona Barthel (Germania) - Elisabetta Cocciaretto (Italia) 3-6, 6-4, 6-4

Danielle Collins (SUA) - Ana Bogdan (România) 6-3, 6-1

Sofia Kenin (SUA/N.4) - Maddison Inglis (Australia) 7-5, 6-4