Astana, echipa lui Dorin Rotariu, a învins-o pe BATE Borisov, scor 3-0, în meciul tur din play-off-ul Europa League

prosport.ro
Dorin Rotariu

FC Astana, echipa lui Dorin Rotariu, a învins-o pe BATE Borisov, joi, scor 3-0, în meciul tur al play-off-ului Europa League, anunță MEDIAFAX.

La Astana, Dorin Rotariu a fost integralist, iar echipa din Kazakhstan s-a impus cu 3-0 în partida disputată pe teren propriu. Golurile au fost marcate de Tomasov, în minutul 23, Logvinenko, în minutul 44, şi Sigurjonsson, în minutul 52.

În urma victoriei la scor obţinute de Astana, echipa lui Dorin Rotariu este foarte aproape de calificarea în grupele Europa League. Meciul retur cu BATE Borisov va avea loc pe 29 august, în Belarus.

După ce a fost eliminată de CFR Cluj, în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, scor 2-3, la general, Astana a avut un parcurs excelent în Europa League. Formaţia lui Rotariu le-a eliminat pe Santa Coloma, din Andorra, scor 4-0, la general, şi pe Valletta, din Malta, scor 9-1, la general. A urmat succesul la scor cu BATE Borisov, care îi asigură formaţiei din Kazakhstan un retur destul de liniştit.