Astra Giurgiu bătut-o cu 1-0 pe Juventus Bucureşti: Măzărache a ajuns la spital, accidentat

Chiajna Astra

Astra Giurgiu a învins, vineri, la Ploieşti, cu scorul de 1-0, echipa Juventus Bucureşti, în primul meci al etapei a XXI-a a Ligii I, în care Alexandru Ioniţă a înscris din penalti, dar a şi ratat o lovitură de la 11 metri. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 49, când a fost eliminat Băjenaru, iar tot de la Juventus, Simon Măzărache a ajuns la spital, accidentat la piciorul stâng.

Ioniţă a înscris în minutul 50, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Mihăescu la Moise.

În minutul 39, tot Ioniţă a ratat un penalti acordat de Andrei Chivulete pentru o intervenţie a lui Simon Măzărache la Bejan. Măzărache s-a accidentat la piciorul stâng la faza care a dus la acordarea penaltiului şi a fost înlocuit imediat, el fiind dus cu ambulanţa la spital.

În momentul executării penaltiului, prin spatele porţii apărate de Stoian era transportată targa pe care se afla Măzărache. În minutul 49, de la Juventus a fost eliminat Băjenaru.

Juventus Bucureşti: Stoian – Dima, Mihăescu, Wallace, Carabela – Călinţaru (Zaharia '46), Petre, Bărbulescu, Ştefan (Cazan '84) – Băjenaru, Măzărache (Ţâră '39). Antrenor: Marin Barbu

Astra Giurgiu. Iliev – Belu, Polczak, Bejan, Stan – Mrzljak, Seto – Ioniţă (Butean '80), Moise, Balaure (Le Tallec '82) – Abang (Chipirliu '70). Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Wallace '25, Băjenaru '49, Mihăescu '62, Ţâră '79 / Abang '24

Cartonaş roşu: Băjenaru '49

Arbitri: Andrei Chivulete – Iulian Radu, Ionel Valentin Dumitru – Marcel Bîrsan

Observatori: Aron Huzu, Constantin Ţolea

Înainte de startul jocului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria Regelui Mihai, conform news.ro.