Astra Giurgiu înfrântă de U Craiova, scor 0-1, în runda a șasea a play-off-ului din Liga I Betano

CS U Craiova

U Craiova a câștigat meciul din rundea a șase a play-off-ului din Liga I Betano, disputat vineri seară, pe terenul celor de la Astra Giurgiu, scor 1-0, potrivit mediafax.

La primul meci după plecarea lui Devis Mangia și numirea lui Corneliu Papură pe banca tehnică a celor de la U Craiova, oltenii puteau deschide scorul în minutul 61, însă Carlos Fortes a ratat un penalty. David Lazar a apărat șutul atacantului portughez, dar Valentin Mihăilă (19 ani) a punctat pentru Craiova opt minute mai târziu. A fost primul gol în Liga I Betano pentru tânărul atacant.

S-a terminat 1-0 pentru U Craiova, iar formația lui Papură obține trei puncte importante în lupta pentru a se menține pe locul trei. Echipa din Bănie se află pe ultima treaptă a podiumului, cu 33 de puncte, în timp ce Astra rămâne pe cinci, cu 24 de puncte. În următoarea rundă, giurgiuvenii vor merge pe terenul celor de la FCSB, în timp ce Craiova va primi vizita lui Sepsi Sfântu Gheorghe.

Astra Giurgiu (4-3-3): Lazar - Butean, Cestor, Bejan (54' Erico), Radunovic - Moise, Romario, Roșu (76' Zoua) - Alibec, Llullaku, Begue (57' V. Gheorghe)

U Craiova (4-3-3): Pigliacelli - Martic, Acka (46' Donkor), Kelic, Bancu - Mateiu, Fedele (70' Bic), Cicâldău - Bărbuț, Fortes, Mihăilă (89' Meza)