Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

astra giurgiu

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale cupei României la fotbal, grație victoriei de marți cu scorul de 4-3 (3-0, 3-3) în fața divizionarei secunde FC Brașov, pe terenul acesteia, după prelungiri, în primul meci din faza optimilor de finală ale Cupei României la fotbal.

Astra, liderul Ligii I, a condus la pauză cu 3-0, în urma reușitelor lui Tembo (minutul 18), Budescu (28) și Ioniță II (35) și a părut să câștige fără probleme, însă, după înlocuirea lui Budescu, echipa lui Marius Șumudică le-a permis gazdelor să revină. Golurile brașovenilor au fost înscrise de Matei (67, 90) și Olteanu (88), din pasa aceluiași Matei, jucător care a ratat un penalty (57). La golurile primite, Astra a arătat mari slăbiciuni în apărare.

Tot Matei, protagonistul multor faze importante, a primit cu ușurință al doilea cartonaș galben în minutul 102, fiind astfel eliminat.