Astra Giurgiu s-a impus cu 1-0 în meciul cu Viitorul Constanța: Giurgiuvenii au înscris în minul 77, la singurul șut pe spațiul porții

Viitorul Constanța

Viitorul Constanța – Astra Giurgiu 0-1, în etapa cu numărul 19 din Liga 1. Oaspeții au marcat golul victoriei în minutul 77, la singurul șut pe spațiul porții. Reușita i-a aparținut lui Valentin Gheorghe, anunță MEDIAFAX.

Viitorul lui Gică Hagi a avut posesia în meciul cu Astra, dar șansele importante de gol au lipsit. Singura ocazie notabilă din prima repriză a venit de la Andrei Ciobanu. Mijlocașul a șutat din afara careului, dar balonul s-a dus pe lângă. În partea a doua, Viitorul a fost periculoasă doar la fazele fixe, dar la două dintre ele Virgil Ghiță nu a găsit ținta și a trimis peste.

Golul de trei puncte pentru Astra a fost reușit de Valentin Ghorghe, în minutul 77, la 20 de minute după ce fusese trimis pe teren. În urma unui contraatac, mijlocașul a fost servit ideal de Denis Alibec, a rămas singur cu portarul și a adus a șaptea victorie consecutivă pentru Astra, în campionat.

Astra urcă pe locul doi în clasament, cu 37 de puncte, la unul singur distanță de CFR Cluj. Viitorul rămâne pe poziția a patra, cu 32 de puncte. Echipa lui Gică Hagi înregistrează a doua înfrângere consecutivă în Liga 1.

Echipele de start:

Viitorul: Căbuz – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Mladen, Houri – C. Matei – Rivaldinho, Calcan

Rezerve: Buzbuchi, Leca, M. Dulca, Artean, Pitu, L. Munteanu, Eric

Antrenor: Gheorghe Hagi

Astra: Lazar – Graovac, Tamaș, Dima – Bruno, Simion, Răduț, V. Gheorghe, Radunovic – Budescu, D. Alibec, Fl. Matei

Rezerve: M. Popa G. Enache, Biceanu, V. Gheorghe, Begue, Dandea, Trusescu

Antrenor: Bogdan Andone