Atac armat asupra unui autobuz la Paris - Anchetă a parchetului francez

Autor: George Traicu

Publicat: 08-01-2025 21:21

Actualizat: 09-01-2025 00:36

Article thumbnail

Sursă foto: www.deschide.md

Polițiștii francezi investighează infracțiunile de „tentativă de omor” și „deteriorare prin mijloace periculoase”, după mai multe împușcături care au vizat două autobuze ce aparțin de sistemul de transport public din Paris (RATP), a declarat pentru Le Figaro parchetul din Paris, potrivit Mediafax.

Marți, un autobuz care circula pe Avenue de l'Hippodrome din Paris a fost țintit de focuri de armă, în jurul orei locale 19:45, în timp ce se afla în apropierea stației „Les Cascades”, potrivit unei surse din poliție.

„Un impact a fost observat într-o fereastră din spate”, a declarat parchetul din Paris. Șoferul și cei doi pasageri care se aflau în autobuz la acel moment nu au fost răniți.

Un alt autobuz care circula pe aceeași linie, dar în direcția opusă, a fost, de asemenea, lovit cu aproximativ zece minute mai devreme, în aceeași stație, „de un foc de armă din aceeași sursă”, potrivit procuraturii. Un geam al vehiculului a fost spart.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri