Atac surpriză al talibanilor. Zeci de morți, după un atac la Kandahar

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 10-12-2015

Actualizat: 10-12-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cel puțin 46 de militari, civili și talibani au murit și alți 35 au fost răniți, ieri, după ce teroriștii talibani au pătruns în baza militară din Kandahar.

Mai multe persoane, printre care femei și copii, au fost luate ostatice, într- o fostă școală, care adăpostea magazine, și pe aeroportul civil.

Un comando de 11 insurgenți a reușit să treacă de paza afgană a bazei și a avut loc un schimb de focuri în complexul care adăpostește și trupe ale NATO.

În partea civilă a aeroportului, toate zborurile au fost anulate. Talibanii au anunțat că „martirii” au reușit să intre nedepistați, înarmați, în baza militară, pentru a începe un atac „fulgerător” asupra militarilor locali și străini. Comandanții afgani au declarat că unii militanți, ale căror convorbiri au fost interceptate prin radio, vorbeau în urdu (limbă vorbită în Pakistanul vecin). Oficialii afgani acuză, frecvent, Pakistanul pentru problemele din țară.

Violențele s-au intensificat în Afganistan, după retragerea masivă a forțelor SUA și ale NATO, anul trecut.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri