Atalanta a urcat pe loc de Liga Campionilor după victoria, scor 2-0, cu Udinese

facebook.com
Serie A

Atalanta a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia Udinese, în etapa a XXXIV-a a campionatului italian de fotbal Serie A.

Golurile au fost marcate de Marten de Roon, în minutul 81, din penalti, şi de Mario Pasalici, în minutul 85.

Într-un alt meci care a avut loc luni, Fiorentina a pierdut, pe teren propriu, cu scorul de 0-1 (0-1), meciul cu Sassuolo. Berardi a marcat în minutul 37, iar Mirallas (Fiorentina) a ratat un penalti, în minutul 41.

În urma acestor rezultate, Atalanta a urcat pe locul 4, de Liga Campionilor, cu 59 de puncte, fiind urmată de AS Roma, cu 58 de puncte, Torino şi AC Milan, cu câte 56, şi de Lazio, cu 55 de puncte. Lider şi campioană deja este Juventus, cu 88 de puncte, urmată de Napoli, cu 70 de puncte, şi Inter, cu 62 de puncte.

Udinese este pe locul 17, ultimul care asigură menţinerea în Serie A, cu 33 de puncte, la patru puncte de Empoli, de pe locul 18, primul retrogradabil.

Fiorentina este pe locul 11, cu 40 de puncte, iar Sassuolo pe 10, cu 41 de puncte.