Atalanta a urcat provizoriu pe locul 4 în Serie A, după ce a învins-o cu 3-1 pe Spezia

Atalanta formatie fotbal

Atalanta Bergamo a urcat provizoriu pe locul 4 în Serie A după ce a învins-o cu 3-1 acasă pe Spezia într-un meci disputat vineri în etapa a 27-a.

Atalanta s-a impus graţie reuşitelor lui Mario Pasalic (minutele 53 şi 73) şi Luis Muriel (55). Golul de onoare, potrivit agerpres.ro.

al oaspeţilor a purtat semnătura lui Roberto Piccoli (82). Echipa din Bergamo va juca marţi, în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, pe terenul lui Real Madrid, învingătoare în tur cu 1-0.

Vineri, în primul meci al etapei, fundaşul român Ştefan Radu a pasat decisiv la golul din minutul 14 al lui Sergej Milinkovic-Savic, prin care Lazio a deschis scorul în meciul cu Crotone, câştigat cu 3-2, pe Stadio Olimpico.

Pentru Lazio au mai marcat Luis Alberto (39) şi Felipe Caicedo (84). Golurile ultimei clasate au fost înscrise de nigerianul Simeon Nwankwo (29, 50 - penalty), cunoscut drept Simy.

Sâmbătă vor avea loc partidele Sassuolo - Hellas Verona, Benevento - Fiorentina şi Genoa - Udinese, iar duminică sun programate meciurile Bologna - Sampdoria, Torino FC - Inter, Parma - AS Roma, Cagliari - Juventus, AC Milan - Napoli.