Athletic Bilbao a acces în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după victoria asupra CD Alcoyano, scor 2-1

Echipa Athletic Bilbao a acces în sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, învingând la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia de liga a treia CD Alcoyano, într-o partidă disputată joi seara, potrivit Agerpres.

Alcoyano, una dintre "buturugile mici" ale actualei ediţii a competiţiei, care a eliminat-o în turul precedent pe Real Madrid, a deschis scorul în prima repriză, prin Pablo Carbonell (39), însă bascii au restabilit egalitatea după pauză, prin Asier Villalibre (53), iar apoi au marcat golul victoriei şi al calificării prin golgheterul său Inaki Williams (78).

În celălalt meci programat joi în optimile de finală din Copa del Rey, echipa Granada a avut o misiune mult mai uşoară pe terenul unei alte formaţii din al treilea eşalon al fotbalului spaniol, CDA Navalcarnero, de care a dispus cu scorul de 6-0, graţie golurilor marcate de Pepe Sanchez (9), Alberto Soro (24), Fede Vico (32), Roberto Soldado (34), Dimitri Foulquier (72) şi Jorge Molina (78).

Extremiștii unguri SFIDEZĂ justiția română: vor să monteze 100 de steaguri secuiești în locul fiecăruia îndepărtat prin sentinţă judecătorească

Athletic Bilbao şi Granada se alătură astfel echipelor de primă ligă FC Barcelona, Levante, Villarreal, Betis Sevilla, FC Sevilla şi formaţiei de ligă secundă Almeria, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, tragerea la sorţi fiind programată vineri.

Rayo Vallecano (D2) - (+) FC Barcelona 1-2

(+) Almeria (D2) - Osasuna 5-4, la loviturile de departajare (0-0, după prelungiri)